Firma Zasada Fabryka Maszyn Sp. z o.o. jest producentem komór wędzarniczo-parzelniczych, w pełni zautomatyzowanych, energooszczędnych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego.
Komora wędzarnicza przeznaczona jest do obróbki termicznej wędlin, mięs, drobiu, ryb i serów. Podstawowe procesy to: suszenie, wędzenie, parzenie, pieczenie i schładzanie.
Urządzenia wykonywane są w wersjach jedno i wielowózkowych, w całości z wysokogatunkowej stali kwasoodpornej.
Na życzenie klienta wykonujemy komory przelotowe z drzwiami prawo lub lewoskrzydłowymi. Wykonujemy komory w dowolnym układzie. Poza standardowymi wymiarami wykonujemy urządzenia na zamówienie klienta, dopasowując gabaryty do wolnej przestrzeni w zakładzie.
Dodatkową możliwością adaptacji naszych komór do wymagań klienta jest opcjonalne doposażenie urządzenia w dodatkowe palniki lub grzałki elektryczne, dzięki którym komora uzyskuje funkcje piekarnika. Każda komora wyposażona jest w dymogenerator z systemem zabezpieczającym przed zapaleniem zrębków wędzarniczych, system automatycznego mycia oraz wysokiej klasy sterownik mikroprocesorowy z możliwością rejestracji procesów.
Modułowa konstrukcja komór pozwala na budowę urządzeń wielowózkowych. Każdy z modułów wyposażony jest w oddzielny zespół nadmuchowo – wyciągowy, co wraz z optymalnie ukierunkowanym obiegiem powietrza zapewnia utrzymanie równomiernej temperatury w produktach w całej komorze, jak również równomierną barwę wędzenia.
Komora wędzarnicza zbudowana jest z izolowanych termicznie elementów, które skręcone razem tworzą hermetyczny korpus. Warstwa izolacji to 50 mm w przypadku ścian bocznych, 70 mm w przypadku sufitu oraz 100 mm w przypadku powierzchni frontowych (drzwi i ościeżnica). Drzwi wyposażone są w podwójne zawiasy, które unoszą drzwi podczas otwierania. System ten pozwala docisnąć dolną krawędź uszczelki do ościeżnicy. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie stałego najazdu ułatwiającego codzienne użytkowanie.
System bezpieczeństwa pozwala otworzyć komorę od wewnątrz. Drzwi dostępne w wersji prawej i lewej. Podłoga zbudowana jest z ramy wykonanej z profili zamkniętych, umożliwiającej wjazd nawet najcięższych wózków spotykanych w przemyśle spożywczym. Powierzchnię podłogi stanowi arkusz o grubości 5 mm. Całkowita grubość podłogi wraz z izolacja to 30 mm.
Głównym elementem komory stanowiącym jej zaplecze technologiczno-funkcjonalne jest jej sufit. Unikalna konstrukcja, odpowiada za harmoniczną cyrkulacje powietrza w całej objętości komory oraz stanowi szkielet dla montażu wyposażenia. W komorach wędzarniczych naszej produkcji każdy moduł stanowi bazę dla obróbki jednego wózka i wyposażony jest w indywidualny:
Komory wyposażone są w pełni automatyczny system mycia i utrzymania higieny. Zbudowany jest on z hydroforu, precyzyjnego dozownika płynu myjącego oraz licznych dysz myjących pozwalających na umycie wszystkich kluczowych elementów urządzenia.
Pojemność:
Pojedynczy moduł mieści wózek wędzarniczy o wymiarach zewnętrznych 1000 x 1000 x 2000 mm.
Sterowanie:
System sterowania oparty na sterowniku MIKSTER INDU iMAX 500. Pozwala kontrolować i modyfikować wszystkie kluczowe parametry pracy komory, takie jak: czas procesu, temperatura (komory, batonu, dymu), wilgotność, prędko wentylatorów, stan urządzeń peryferyjnych (dymogeneratora, klap zaciągowo-wylotowych, układu chłodzenia etc). Układ sterowania standardowo wyposażony jest w program rejestracji i monitoringu pozwalający na ciągły podgląd online pracy komory wędzarniczej. Rejestracja obejmuje wszystkie parametry pracy komory w tym stany przekaźników sterowania oraz zużycia paliwa.
Układ zimnego dymu (opcja dodatkowa):
System tworzą 3 główne elementy:
Układ napełniony środkiem chłodniczym R507. Pozwala na wychładzanie całego urządzenia w trybie ciągłym. Standardowa temperatura pracy to 18°C.
Układ horyzontalnego obiegu powietrza (opcja dodatkowa):
System stworzony z myślą o przetwórstwie produktów leżących na siatkach lub tacach (np. pasztety, płaty łososia, sery etc.), w których normalna (wertykalna) cyrkulacja powietrza nie jest możliwa.
Modyfikacje w stosunku do standardowej komory wędzarniczej dotyczą:
Dymogenerator:
Wymiary: 1500 wys., 853 dł., 478 szer.
Paliwo: zrębki wędzarnicze
Materiał: konstrukcja stal nierdzewna 304, palenisko ze stali żaroodpornej
Automatyczne rozpalanie: grzałka + wentylator nadmuchowy
Automatyczny system gaszenia, odcięcie dopływu powietrza + strażak
Przeciwdziałanie zawieszaniu wiórków: siłownik pneumatyczny + 3 mieszadła
Sterowanie: ciągła kontrola parametrów dymu
Rura odprowadzania dymu: fi 130
Wydajność: obsługa 4 standardowych wózków wędzarniczych
100% hermetyczna konstrukcja.
Myjka pojemników przeznaczona jest do szybkiego, półautomatycznego mycia plastikowych i aluminiowych pojemników oraz ich pokryw. Zastosowanie myjki w procesie pozwala ograniczyć zużycie wody, detergentów i energii.
W wersji podstawowej myjka obsługuje pojemniki o rozmiarach 600 x 400 długości i szerokości, a dzięki zastosowaniu regulowanej prowadnicy dociskowej, pojemniki mogą mieć wysokość do 350 mm.
Skuteczność urządzenia wynika z obmywania pojemników z każdej strony, odbywa się to strumieniami wody pod dużym ciśnieniem. Dysze o regulowanym kierunku działania, rozmieszczone są na obwodzie tunelu i zasilane pompą o dużej wydajności. W myjce zabudowany jest dozownik środka myjącego, pobiera on określoną jego ilość na litr wody i od razu z nią miesza. Woda może być podgrzana do zadanej na regulatorze temperatury, można myć też ciepłą wodą pobraną z sieci wodociągowej.
Oszczędność myjki bierze się z zamkniętego układu krążenia wody, w celu ochrony komponentów myjki zastosowane jest sito filtracyjne o dużej powierzchni. Dzięki zastosowanej automatyce, woda uzupełniana jest tylko w razie konieczności, a układ grzewczy nie pobierze zbyt dużo energii na utrzymanie zadanej temperatury wody. Dodatkowo, główny zbiornik uzupełniany jest wodą z płukania.
Część płucząca zrealizowana jest za pomocą dysz z zaworami zwrotnymi. Dysze zasilane są wodą z sieci wodociągowej i uaktywniane automatycznie, razem z procesem mycia.
Myjka jest łatwa w obsłudze, a dzięki zastosowaniu rampy i prowadnic, podczas procesu mycia, cała praca może być wykonywana przez jedną osobę.
Opcjonalny moduł suszący jest integrowany z całą myjką, pojemniki trafiają do niego zaraz po płukaniu. Suszenie osiągane jest silnym nadmuchem powietrza, wydobywającym się ze specjalnie zaprojektowanych dysz. Transport pojemników wewnątrz myjki może odbywać się automatycznie przez wszystkie procesy, a prędkość ich przesuwu można regulować.
Stosowanie myjek pojemników w zakładach przetwórstwa spożywczego, nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, lecz także zapewnia należytą czystość mytych pojemników.
Wszystkie podane parametry, funkcje oraz cechy są standardowe i mogą być dostosowane do Państwa potrzeb.
Myjka do skrzyniopalet przeznaczona jest do półautomatycznego mycia plastikowych i drewnianych pojemników, standardowo o wymiarach do 1200 x 1010 x 890 mm. Zastosowanie myjki w procesie pozwala ograniczyć zużycie wody, detergentów i energii. Jednorazowo myta jest jedna skrzyniopaleta, proces składa się z automatycznie następujących po sobie etapów mycia i płukania.
Mycie odbywa się strumieniami wody pod dużym ciśnieniem, z dodatkiem środka myjącego. Woda może być podgrzana. Wytwarzane przez pompę o dużej wydajności ciśnienie wody w dyszach myjących o regulowanym kierunku, rozmieszczonych wewnątrz myjki oraz w obrotowej turbinie myjącej 360°, zapewnia dokładne oczyszczenie skrzyniopalety. Woda krąży w układzie zamkniętym, a ubytki uzupełniane są automatycznie.
Część płucząca zrealizowana jest za pomocą dysz z zaworami zwrotnymi, zasilanych wodą z sieci wodociągowej i uzupełnia główny zbiornik wody. Płukanie uruchamiane jest automatycznie po etapie mycia. W celu ochrony dysz przed zatkaniem oraz pompy przed uszkodzeniem, w zbiorniku wody umieszczona jest szuflada filtracyjna o dużej powierzchni.
Skrzyniopalety umieszczane są w myjce za pomocą połączonej z silnikiem klapy o specjalnej konstrukcji. Pozwala to na bezpieczne podniesienie i umiejscowienie skrzyniopalety wewnątrz myjki.
Stosowanie automatycznych myjek skrzyniopalet przez producentów oraz w zakładach przetwórczych i magazynach, nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, lecz także zapewnia należytą czystość mytych pojemników.
Mini komora wędzarniczo-piekarnicza przeznaczona jest do obróbki termicznej wędlin, mięs, drobiu, ryb i serów. W pełni automatyczne, proste w obsłudze urządzenie pozwala na przeprowadzenie procesów wędzenia, suszenia, parzenia oraz pieczenia.
Dym wędzarniczy wytwarzany jest w dymogeneratorze najwyższej klasy, maksymalnie wykorzystującym wióry, a system wtłaczania dymu równomiernie rozprowadza go po wnętrzu komory. Urządzenie przystosowane jest również do współpracy z atomizerami ciekłego dymu.
Nowoczesny sterownik mikroprocesorowy zamontowany w maszynie precyzyjnie zarządza automatycznym procesem technologicznym minimalizując ingerencję obsługi.
Podstawowe procesy jakie można wykonywać w naszej mini komorze wędzarniczej to:
Skonstruowana z nierdzewnej stali kwasoodpornej, wyposażona w wózek wędzarniczy wraz zestawem kijów i tac. Dodatkowo maszyna została wyposażona w system automatycznego mycia i utrzymania higieny oraz system przeciwdziałający zapaleniu się wiórów.
Mini komora wędzarnicza jest wyjątkowo ekonomiczna – po osiągnięciu żądanych parametrów przeprowadzanego procesu technologicznego urządzenie przechodzi w stan podtrzymywania warunków, ograniczając zużycie energii do minimum.
Dodatkową zaletą są niewielkie rozmiary – mini komora wędzarniczo-piekarnicza została specjalnie zaprojektowana dla małych zakładów mięsnych, supermarketów oraz punktów gastronomicznych.
Komora wędzarnicza tradycyjna bazuje na jednej z najstarszych metod wędzenia.
Powstający w palenisku dym, przeprowadzany przez kanał dolny, unosi się grawitacyjnie – swobodnie okalając przesuwające się produkty. Następnie odprowadzany jest na zewnątrz komory.
Istotnym elementem zapewniającym równomierną obróbkę wsadu jest unikalna konstrukcja wózka wędzarniczego z systemem rotacji wsadu. Produkty przeznaczone do obróbki zawieszone są na łańcuchu, który przesuwa się jednostajnie w trakcie procesu, co zapewnia równomierny, a zarazem doskonały efekt wędzenia.
W komorze tradycyjnego wędzenia urządzeniem dostarczającym ciepło i dym do procesu wędzenia jest palenisko wykonane ze stali nierdzewnej oraz elementów żeliwnych (ruszt). Podłoga wykonana jest z blachy kwasoodpornej. Ściany boczne, drzwi i sufit skonstruowane są z odpowiednio wyizolowanych paneli ze stali nierdzewnej. Do pomiaru temperatury służy rezystancyjny czujnik temperatury, umieszczony we wnętrzu komory, podłączony do elektronicznego miernika.
Wędzenie tradycyjną metodą wolnego spalania polan drzew liściastych nadaje charakterystycznego, cenionego zapachu, smaku oraz barwy.
Komora hybrydowa
Dla wszystkich podmiotów zainteresowanych produkcją wędlin wedle tradycyjnych receptur oraz ceniących sobie wygodę i powtarzalność procesu, wprowadziliśmy na rynek innowacyjny produkt, łączący w sobie wszystkie zalety komory wędzarniczo-parzelniczej oraz tradycyjnego sposobu wędzenia. Urządzenie powstało dzięki wyposażeniu standardowej komory wędzarniczo-parzelniczej w palenisko, zasilane sztabami drewna, oraz specjalny kanał rozprowadzający dym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, maszyna obsusza i wędzi jak komora tradycyjna, a układ cyrkulacji powietrza oraz sterowanie mikroprocesorowe czuwa nad zachowaniem idealnych oraz powtarzalnych warunków wewnątrz komory. Dodatkową zaletą maszyny jest możliwość przeprowadzenia procesów parzenia i schładzania, bezpośrednio po zakończeniu tradycyjnego wędzenia.
Uzyskane w hybrydowej komorze wędzarniczo-parzelniczej wędliny są identyczne w smaku i wyglądzie jak te z komór tradycyjnych oraz, co warto podkreślić, spełniają nowe normy UE odnośnie zawartości substancji smolistych.
Godziny pracy: